VESTIZAJEDNICAZDRAVSTVO

PEDIJATRIJA:  Izbegavati boravak na suncu u najvrelijem delu dana

U narednim danima nas očekuju izuzetno visoke temperature s tim u vezi lekari upozoravaju na mere zaštite. Ovo se posebno odnosi na rizične grupe kojoj pripadaju bebe i mala deca

dr Vladimir Milovanović – načelnik Službe za zdravstvenu zaštitu žena, omladine i dece

 

-Tokom leta deca dosta vremena provode na suncu, tako da može doći do pojave sunčanice i toplotnog udara. Mi pedijatri savetujemo da u vremenskom intervalu od 11 do 17 časova deca ne borave na suncu ,međutim ako borave savetujemo da koriste zaštitnu kremu za sunčanje SPF 50+, obavezan je i šešir ili kačket na glavi kao i da budu više u hladovini. Previše izlaganja suncu može dovesti i do pojave ozbiljnih opekotina. Preko kože se gubi velika količina tečnosti što neretko dovodi do dehidratacije, preko je potrebno da dete pije dovoljo vode. Ako dođe do sunčanice, simptomatologija je povišena telesna temperatura, preko 39 stepeni, glavobolja, povraćanje. U takvoj situaciji obavezno je javljanje pedijatru gde dete dobija adekvatnu terapiju . U nekim slučajevima dete upućujemo na odeljenje zbog intravenskog primanja tečnosti.

  Simptomi toplotnog udara su veoma slični sunčanici, sporije nastupaju, ali duže traju. Deca su vruća,koža je topla i crvena  iako nisu na suncu.  Mališani su veoma razdražljivi  a veća deca obično imaju mučninu (ponekad i povraćaju), promenljivog su raspoloženja i imaju nesvesticu. Telesna temperatura je, po pravilu, povišena. Savet u oba slučaja je obavezan odlazak kod pedijatra.

GM PRESS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button