VESTIZAJEDNICA

Na današnjoj radionici “Kako se sinhronizuje crtani film” mali polaznici učili kako pozajmiti glas animiranim junacima

U okviru Dana Mije Aleksića i 8. Međunarodnog festivala kratkog filma Kulturni centar, danas je u Kulturnom centru organizovana radionicu za decu „Kako se sinhronizuje crtani film“.

Radionica je namenjena deci osnovnog školskog uzrasta od 9 do 15 godina i posvećena je edukaciji u oblasti audiovizuelne kulture i umetnosti, čiji su ciljevi obrazovanje i sticanje veština iz oblasti nadsinhronizacije i glume pred mikrofonom.

Naša misija je pre svega, edukativna, s obzirom na to da naš tročlani tim dosta radi sa decom. U prvom delu pričali smo o istorijatu i vrstama animiranog filma, kako je to nekada bilo i sa kakvim su se tehničkim teškoćama sretali tvorci crtanih filmova. Zatim smo razgovarali o savremenim tehnikama animacije, kako izgleda studio i snimanje i kako izgleda jedan kasting za ulogu za pozajmljivanje glasa crtanim likovima. Na kraju radionice su deca imala priliku da pozajme svoje glasove u dva crtana filma i nakon montaže materijala pogledaju i čuju kako to sve izgleda – rekla je Vesna Šašić, autorka radionice.

Vesna Šašić, autorka radionice “Kako se sinhronizuje crtani film”, foto/Gm Press

Iako na ekranu pozajmljivanje glasova omljenim animiranim junacima deluje zabavno, za ovaj posao potrebno je dosta truda I timskog rada.

Najpre treba da budete u glumačkim krugovima, a onda da dođete na kasting. Nakon upoznavanja i snimanja materijal se šalje u originalni studio koji je stvorio crtani film, gde ljudi koji su kreirali likove odlučuju čiji glas i čija prezentacija na kastingu je najpribližnija originalnom liku-rekao je glumac, Marko Marković.

Marko Marković, glumac, foto/Gm Press

Ekipa koja je realizovala radionicu sastavljena od glumca i glumice – sinhronizatora i tonskog snimatelja i montažera reklla je da je veliko zadovoljstvo što ima priliku da se i ove godine druži za malim polaznicima ove male filmske škole.

Deci je takođe predstavljeno u kojim studijima u zemlji mogu da se bave sinhronizacijom crtanih filmova, i šta je potrebno da bi mogli da se ovim poslom bave.

GM PRESS/A. Stevanić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button