DRUŠTVO

Kutak za dojenje u PU “Sunce”, u Objektu 2

U PU “Sunce” u Objektu broj 2 uređen je prvi kutak za dojenje koji se nalazi u holu ispred soba, koje su namenjene deci jaslenog uzrasta. Ideja o uređenju je potekla od medicinske sestre i vaspitača Tatjane Avramović Joksića, a uz pomoć i asistenciju glavne medicinske sestre i vaspitača Svetlane Maletković.

S obzirom da u septembru polaze nove jaslene grupe, tada će i biti otvoren kutak za dojenje. U zadnje vreme imamo dosta dece koja kreću u vrtić, a i dalje doje. Naš zadatak, kao partnera u vaspitanju, obrazovanju i očuvanju zdravlja jeste da pratimo, prepoznajemo i uvažavamo potrebe kako dece, tako i roditelja – rekla je Svetlana Maletković.

Svetlana Maletković

Dodaje naše sagovornica da će kutak za dojenje biti od velikog značaja za sve, deci će značiti jer će im pružiti sigurnost u novom okruženju a značiće i majkama koje planiraju da uđu u period odvikavanja o čemu nam je takođe govorila Tatjana Avramović Joksić.

Pošto se već bavim edukacijom, mama i porodilja u dojenju, držim savetovanja, predavanje, konsultacije. Zajednička ideja, glavne medicinske sestre ovog objekta i mene, jeste da napravimo jednu podršku mamama, čija deca borave u jaslenim grupama. To je jako bitno, zbog adaptacije dece i navike na novi prostor. Kutak će biti aktivan sve vreme, a ono što je najbitnije jeste odvikavanje. Za decu koja kreću u vrtić, bitno je da odvikavanja ne budu u istom vremenu kad i adaptacija, jer su to dva šoka za dete. Odvikavanje se radi pre samog polaska u vrtić, ili nekoliko meseci ranije. Svetska zdravstvena organizacija je inače dala predlog i savetuje da se deca doje najkraće dve godine – izjavila je Tatjana Avramović Joksić – medicinska sestra, vaspitač.

Tatjana Avramović Joksić – medicinska sestra, vaspitač

Tatjana Avramović Joksić kao i druge medicinske sestre svojim korisnim savetima pomoćiće majkama da daju podršku svom detetu ali i da u pravo vreme izvrše prekid dojenja kada to budu želele

Najbolji savet, ako je mama rešila, a to mora da reši zajedno sa bebom je da se dojenje prekine nekoliko meseci pre polaska u vrtić, kako bi prošao proces odvikavanja. U suprotnom će se desiti adaptacija u vrtiću, pa će nakon toga majka započeti proces odvikavanja od dojenja – dodala je Tatjana.

Kutak za dojenje postoji u vrtićima u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu kaže Tatjana i dodaje:

Praksa se jako lepo pokazala. Deca koja dolaze na adaptaciju u tom prvom periodu, budu po sat , dva vremena, nekada duže. Mame posle toga mogu odmah da pređu u kutak za dojenje.

Kutak za dojenje opremljen je elementima neophodnim mamama i bebama, u toplim bojama i materijalima dečijih soba, kako bi pružio prijatnost i potreban komforI pomogao deci da se sto pre adaptiraju na novi prostor. Kako nezvanično saznajemo, postoji težnja da kutak za dojenje bude otvoren I u drugim vrtićima u milanovačkoj opštini.

 

 

GM PRESS

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button